Güvenli Şifre Oluşturucu Nedir ?

Hakkımızda

Güvenli şifre oluşturucu, sosyal medyada, internet ve benzeri yerlerde güvenle kullanabileceğiniz bulunması zor şifreler oluşturur.

Kullanımı ise çok basit !

Aşağıda bulunan "Güvenli Şifre Oluştur" butonuna basmanız yeterli.Güvenli Şifre Oluşturucu

Şifrenizi Minimum 8 Karakterden Oluşturmaya Özen Gösterin


Bir şifre, yalnızca siz bildiğinizde ve başka kişiler tarafından tahmin edilmesi zor olduğunda güvenlidir. Başkalarının tahmin etmesi mümkün olmayan bir şifre seçmeye özen gösterin. Sözlükte bulunan bir kelime yerine sadece sizin bildiğiniz bir şifre yaratın.

Başka dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Şifreniz en az 8 karakterli olmalıdır. Ne kadar uzun olursa o derece güvenlidir.
  • Büyük harf, küçük harf ve rakamlar birlikte karmaşık şekilde kullanılmalıdır.
  • Şifrenizin içerisinde doğum günü, telefon numarası, tc kimlik numarası gibi kişisel bilgiler kolay bulunabileceğinden yer almamalı.

İnternette güvende kalmanın geleneksel yöntemlerinden olan şifre belirlemenin ve zaman zaman şifrenin değişmesinin önem oldukça önemlidir. Yalnız, şifreler genellikle akılda kalıcı,kolay ve aynı olmaktadır. Üye olunup kullanılan bütün platformlarda aynı şifrenin kullanılması şifrenin kolay ve tahmin edilebilir bir hale sahip olması şifre güvenliğini riske atmaktadır. Bu sebeple zaman zaman şifre değişikliği yapmalı ve şifrelerin daha karmaşık kombinasyonla oluşturulması oldukça etkilidir. Sık sık şifre değişikliğiyle saldırganların elinde bulunan şifrelerin belirli bir zaman sonrasında değişmesi ve erişimin engellenmesi amaçlanmaktadır. Yalnız, şifre değişikliğinin bir kaç harf değişmesi ya da aynı şifrenin hiç değiştirilmeden uzunca bir süre kullanılması saldırganlar tarafından şifrelerin kırılmasını büyük oranda kolaylaştırmaktadır.

Bazı durumlarda şifrelerin kuvvetli olması ya da her bir hesap için farklı şifre kullanılması siber güvenlik için yeterli olmayabilir. Bu sebeple şifre güvenliğinde özellikle “çok faktörlü doğrulama” ve “iki faktörlü kimlik doğrulama” çalışmaları yapılıp bu teknolojilerden yararlanılması gerekir. İki faktörlü kimlik doğrulama adından da anlaşılabileceği üzere 2 aşamalıdır. Birinci aşamadan kullanıcının halihazırda bildiği parola kullanılır. İkinci aşamadaysa, şifrematik tarafınca üretilen tek kullanımlık şifre ile kimlik doğrulaması yapılması istenir Çok yönlü kimlik doğrulama sistemindeyse, şifre ve şifrematik tek kullanımlık kimlik doğrulama kodlarının yanında birde parmak izi gibi biyometrik verilerde kullanılır.


Sık Sorulan Sorular

  • Güvenli Şifre Nedir ?

    Başkaları tarafından tahmin edilemeyen, bulunması zor olan şifrelerdir. Bu şifreleri sosyal medya, mail, iş yeri hesapları ve benzeri yerlerde kullanmanız güvenliği arttıracaktır. Kolay şifrelerin bulunmasıda kolay olacağı için hesabınız güvenilir olmayacaktır.