Hacim Hesaplama Aracı Nedir ?

Hakkımızda

Hacim hesaplama aracı; dikdörtgenler prizması, küp, küre, koni, silindir ve kare piramit şekillerinin hacimlerini hesaplamanıza olanak sağlayan bir araçtır.

Kullanımı ise çok kolay!

Sizden istenen şekil, ölçü birimi ve gerekli değerleri girdikten sonra hesapla butonuna basmanız yeterli.


Hacim Hesaplama Aracı

Hesaplamalar artık çok kolay


Şekil


Ölçü BirimiÇevrede bulunan katı, sıvı ve gaz durumunda olan maddelerin hepsinin kapladığı bir yer vardır. Kısaca hepsinin birer hacmi vardır. Basit bir şekilde tanımlamak gerekirse maddelerin uzay alanında kapladığı yerdir. Her maddenin mutlaka bir hacmi olmak zorundadır. Maddeler için hacim ortak bir özelliktir. İki madde beraber aynı hacmi kaplayamaz. Örnek olarak bir kaba su koyduğunuzda, kabın içindeki havanın kabı terk ettiğini görebilirsiniz..

Katı maddelerde belli bir şekle ve hacme sahiptir. Sıvı maddeler ise belli bir hacme sahip olmasına karşın belli bir şekilleri bulunmamaktadır. Konuldukları kabın şeklini almaktadırlar. Gaz maddelerin ise belli bir hacimleri ve şekilleri bulunmamaktadır. Gazlar konuldukları kapların hem şekillerini hem de hacimerini alırlar.

Düzgün Olmayan Cisimlerin Hacimlerinin Ölçülmesi

Düzgün geometrik yapıda bulunmayan katı cisimlerin hacimleri ölçülerek bulmak mümkün değildir. Bu çeşit cisimlerin hacimleri dereceli kaplardaki sıvılardan faydalanılarak bulunabilir.

Cisim, büsbütün sıvı ile dolu bir kaba batırıldığında, sıvıda erimemesi koşuluyla, hacim kadar sıvı taşırmaktadır. Bu sebeple taşan sıvı alınıp başka bir dereceli bir kaba konularak hacmi ölçülmektedir. Bu hacim, cismin hacmine denktir. Büsbütün dolu olmayan dereceli bir kap içerisinde bulunan sıvıya bir cisim bırakıldığında, o cismin hacmi kadar hacimde sıvı yer değiştirmektedir. Yani iki madde aynı hacmi bölüşemeyeceğine göre, cisim geldiğinde o kadar hacimde sıvı yer değiştirip oradan gider.

Taş bırakılmadan önceki sıvı düzeyi V1 i göstermiş olsun. Cisim bırakıldığında x sıvı düzeyi V2 çizgisine geldiyse, cismin hacmi, eşitliğinden bulunmaktadır. Eğer katı bir cisim sıvının içine bırakıldığında çözünüyorsa, cismin hakiki hacmini bulamayız. Zira, cismin katı hali ile sıvı halinin hacmi birbirlerine eşit değildir.

ikinci sebep ise, katı cismin içinde olabilecek hava boşlukları sebebiyle eridiğinde hava, sıvıdan kabarcıklar şeklinde çıkar ve katı hacmi ile sıvı haldeki hacmi birbirlerine eşit olmaz. Bu sebeple düzgün geometrik şeklindeki cisimlerin hacmi ölçülürken sıvı içinde çözünmemesi gerekir.

Geometrik Şekilli Cisimlerin Hacimlerinin Ölçülmesi

Dikdörtgenler prizması, kare piramit, küp, silindir, küre ve koni şekillerindeki katı cisimlerin hacimlerinin boyutları ölçülerek hesaplanmaktadır. Bu cisimlerin hacim formülleri sayfanın en alt kısmında ki sık sorulanlar bölümünde yanıtlanmıştır.


Sık Sorulan Sorular

 • Hacim Nedir ?

  Bir cismin uzay boşluğunda kapladığı yere hacim denir. Temel hacim birimi metreküp'tür ( m³ ). Farklı hacim birimleri bundan türetilebilmektedir. Gaz ve sıvıların hacim birimleri ise litredir. V sembolüyle gösterilmektedir. Maddelerin hacimleri basınç ve sıcaklığa göre değişiklik gösterebilmektedir..Bu sebeple hacim madde miktarını belirtmede güvenli denilemez.

 • Dikdörtgenler Prizmasının Hacmi Nasıl Bulunur ?

  Dikdörtgenler prizmasının hacmi, taban uzunluğu, taban genişliği ve yüksekliğin çarpılmasıyla bulunur.


  Dikdörtgenler Prizmasının Hacmi
 • Küplerde Hacim Hesabı Nasıl Yapılır ?

  Küplerde hacim, kenar uzunluğunun küpü alınarak bulunur.


  Küp Hacmi
 • Küre Hacmi Nasıl Hesaplanır ?

  Kürenin hacmi, π x r³ x 4/3 formülüyle hesaplanır.


  Küre Hacmi
 • Silindir Hacmi Nasıl Hesaplanır ?

  Silindirin hacmi, π x r² x h formülüyle hesaplanır.


  Silindir Hacmi
 • Koninin Hacmi Nasıl Hesaplanır ?

  Koninin hacmi, π x r2 x h x 1/3 formülüyle hesaplanır.


  Koni Hacmi
 • Kare Piramit Hacmi Nasıl Hesaplanır ?

  Kare piramidin hacmi, a² x h x 1/3 formülüyle hesaplanır.


  Kare Piramit Hacmi