İdeal Kilo Hesaplama Aracı Nedir ?

Hakkımızda

İdeal kilo hesaplama aracı, ideal kilo, vücut kitle endeksi ve buna bağlı olarak yorumu okuyabilmenizi sağlayan bir araçtır.

Kullanımı ise son derece kolay!

Mevcut boy ve kilonuzu girdikten sonra hesapla butonuna basmanız halinde aracımız bir tablo şeklinde size sonucu iletecektir.


İdeal Kilo Hesaplama Aracı

Hesaplamalar artık çok kolay


Vücut Kitle Endeksine Göre Durumunuz

Vücut Kitle Endeksi Durum
0 ile 18.4 arası Zayıf
18.5 ile 24.9 arası Normal
25 ile 29.9 arası Fazla Kilolu
30 ile 34.9 arası Şişman (Obez) 1.Sınıf
35 ile 44.9 arası Şişman (Obez) 2.Sınıf
45 ve Üstü Aşırı Şişman (Aşırı Obez) 3.Sınıf


İdeal kilo endeksi, bir şahısın boyunun kilosuna oranla ideal kilosunda olup olmadığını belirten değişken değeridir. İdeal kilo hesaplanırken meydana gelecek olan değerlerin anlamını bilmeniz için ideal kilo endeksinde tam olarak nerede olduğunuzu ve bunun anlamını bilmeniz gerekir.

Yapılan hesaplamalar sonucunda elde ettiğiniz değerlerin anlamları aşağıda belirtilmiştir;

0-18.4: Boya oranla kilonun yetersiz olduğunu gösterir. Zayıflık durumu birçok hastalık için risk oluşturduğu gibi fiziksel görünüşü de etkileyen çok önemli etkenlerden biridir. Değerinizi arttırmak için daha dengeli beslenmeniz gerektiği gibi beslenme alışkanlıklarınızı iyileştirmeniz gerekmektedir.

18.5-24.9: Bu değerler kabul edilen normal limitinin bir kırmızı çizgisidir. Boya oranla kilonun idealdir. Bu durumu korumada kararlı olmak için ise fiziksel etkinliklere önem göstermeli ve formunuzu dikkat etmelisiniz.

25.0-29.9: Boya göre kilonuzun fazla olduğunun işaretçisidir. Bir an evvel spor yapmalı ve fiziksel etkinliklerinizi arttırmalısınız. Aksi halde kilo alışınızın artmasıyla birlikte hem sağlık problemleri hem de obezite problemleri yaşanması muhtemeldir.

30.0-34.9: İki kritik değerden biridir. Sonuç 30.0 ile 34.9 arasında ise obezitenin pençesindesiniz demektir. Kilo, boya oranla çokça fazladır ve ileri düzey sağlık rahatsızlıklarıyla rastlaşmanız an meselesidir. Bu değerler arasında yer alan şahıslarda damar ve kalp hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet rahatsızlıkları çokça görülmektedir. Fiziksel etkinliklerinizi arttırmakla birlikte bir an önce uzman bir hekime danışmanızda büyük önem arz etmektedir.

35.0-44.9: Obezite sınırının ikinci sınıfı kabul edilen değer aralığıdır. Bedeninize oranla kilonuzun normalden fazla olduğunun ve bir an evvel doktor kontrolünde kilo vermeniz gerektiğinin de işaretçisidir. Üçüncü sınıf obeziteye yakalanmamak için düzenli beslenme,spor gibi etkinliklere başvurulması gerekebilir.

45.0 ve üstü: Obezitenin en üst sınıfıdır. Bu sınıfta yer alan şahısların hem psikolojileri hem de sağlıkları risk altındadır. Kişilerin bir an evvel kendi ideal kilolarına ulaşabilmesi için doktor veya diyetisyen kontrolünde beslenme programlarına harfiyen uyması gerekmektedir.


Sık Sorulan Sorular

 • İdeal Kilo Nedir ?

  Sıhhatli bir hayat sürdürebilmek için boy ile orantılı olan kilo değeridir. Yapılan bilimsel çalışmalar, yalnızca 1 kilogram zayıflamanın bile insan ömrünün 3 ya da 4 aya kadar uzattığını göstermiştir.

 • İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır ?

  Kadınlarda İdeal Kilo 45.5 + (2.3) * ((boy - 152.4) / 2.54) formülüyle hesaplanır.

  Erkeklerde İdeal Kilo 50 + (2.3) * ((boy - 152.4) / 2.54) formülüyle hesaplanır.

 • Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır ?

  Hesaplama işlemlerine başlamak için öncelikli olarak kilo ve boyunuzu bilmeniz gerekiyor. Doğru sonuçlar alınabilmesi için boy ölçümlerinde ayakkabı ve benzeri ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir. Yine aynı şekilde doğru kilo ölçülebilmesi için kıyafetlerin ağırlığının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

  Doğru sonuçları elde edildikten sonra yapılması gerekli olan ilk işlem boyunuzun santimetresinin karesini bulmak olacak. Kilonun, boyun santimetre karesine bölünmesiyle vücut kitle indeksi ortaya belirleniyor.