Kombinasyon Hesaplama Aracı Nedir ?

Hakkımızda

Kombinasyon hesaplama aracı sizlerin, eleman ve seçim sayılarını girdikten sonra sizin yerinize kombinasyon hesabı yapan bir araçtır.

Kullanımı ise son derece çok basit!

Sizden istenilen eleman sayısı ve seçim sayısı değerlerini girdikten sonra hesapla butonuna basmanız durumunda araç sizin yerinize hesaplamayı yapmaktadır.


Kombinasyon Hesaplama Aracı

Hesaplamalar artık çok kolay

İşte günlük hayatta ne işe yarar dediğimiz konulardan bir tanesi daha :)

Ancak kombinasyon günlük hayatta sıkça kullanılmakla birlikte hayatı da kolaylaştırmaktadır. Belli başlı seçeneklerin başka sıra ve dizilişlerle kullanılabileceği hallerde yapılacak olan eşleşmelerde kullanılır. Örnek olarak elimizde bir tesbih olsun, boncukların ipe dizilişini permütasyon sağlamaktadır ancak oradan bir boncuk çekilmesi halinde adı kombinasyon olur. Kombinasyon, öğrenci sıralama ve benzeri işler içinde günlük hayatta sıkça kullanılan bir matematik yöntemidir.

Bir örnek göstermek gerekirse;

Örnek: 4 erkek ve 5 kız içinden en az biri kız olması koşuluyla 3 kişilik bir ekip kaç farklı şekilde oluşturulabilir ?

Cevap: İçerisinde hiç kız olmadan oluşturulabilecek yani yalnızca erkeklerden oluşan üçlü ekip sayısı

C(4,3) = 4! / (3! * 1!) = 4

İçerisinde en az bir kız olan üçlü ekip sayısı

84 - 4 = 80 olarak bulunmaktadır.


Sık Sorulan Sorular

 • Kombinasyon Nedir ?

  Kombinasyon, bir grup içinden sıra gözetmeden yapılan seçimlerdir. Nesne grubunun karşılığı olan kümenin alt kümeleri olarak da tanımlanabilmektedir. Çünkü alt kümelerde sıranın bir önemi yoktur. A kümesinin rastgele bir alt kümesine, o kümenin kombinasyonu denir. Örneğin 52 kart arasından seçilen üç kart, kartları seçme sırası önemsiz olduğundan bir kombinasyon problemidir.

 • Kombinasyon Nasıl Hesaplanır ?

  Kombinasyon, eleman sayısının faktöriyeli bölü seçim sayısının faktöriyeli çarpı eleman sayısı-seçim sayısının faktöriyeli şeklinde bulunur.

  Biraz karışık değil mi ? :)

  O halde bir görselle basitleştirelim.


  Kombinasyon
 • Kombinasyon Günlük Yaşantımızda Nerelerde Kullanılır ?

  Kombinasyon günlük yaşantımızda pekçok alanda karşımıza çıkar. Örneğin; kasaların şifrelenmesinde, elektrik devrelerinde, biyoloji ve fizik alanlarında, şehir planlama ve çevrecilikte, güvenlikte, üretim ve pazarlamada kullanılmaktadır.