Vize Final Hesaplama Aracı Nedir ?

Hakkımızda

Vize final hesaplama aracı, sizlerin not hesaplamalarınızı yapmanızı kolaylaştıran kullanışlı bir araçtır.

Kullanımı ise çok basit!

Yapmak istediğiniz işlemi seçtikten sonra sizlerden istenen notları girip hesapla butonuna basmanız yeterli.

Boş bırakılan yüzde alanlarında otomatik olarak vize için %40, final için %60 oranı alınır.

Lise bitmiş üniversite eğitiminize başlamak üzere olan bir çok öğrencinin sorduğu bir sorudur. Vize ve final nedir ? Bu soruların cevaplarını sayfanın aşağısında bulunan sık sorulanlar bölümünde sizler için cevapladık.


Vize Final Hesaplama Aracı

Hesaplamalar artık çok kolay

Vize ve final yüzdeleri girilmezse otomatik olarak vize %40, final ise %60 olarak alınır.


İşlem


Sık Sorulan Sorular

 • Vize Nedir ?

  Vize sınavı; üniversite bünyesinde alınan bir dersin ilk sınavıdır. Vize ve final arasındaki en büyük fark ise yıl sonu notunuzu etkilediği ortalama ile kendini ortaya koymasıdır. Vize duruma göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte genelde yıl sonu notunuzu %25 ile %40 arasında etkiler. Genellikle vize sınavları bir dönem içerisinde 1 kere yapılmakta fakat bazı dersler için 2 vize yapılması da söz konusu olabilmektedir.

 • Final Nedir ?

  Final sınavı; bir dersten geçtiğinizi ya da kaldığınızı belirleyen sınav demek yanlış olmaz. Vizelerden aldığınız puan, final sınavınıza girmemeniz halinde hiçbir önem taşımamaktadır. Dersten geçmek için gerekli olan puanı ancak final sınavı sonucunda gelen yüzdenin yeterli olması ile mümkündür. Final sınavı genellikle okulun kapanacağı hafta yapılır. Genellikle %40 ile %60 oranında notunuzu etkiler. Yüzdelik dilimi dersinizin tek veya iki vize olmasına bağlı olarak farklılıklar gösterir.

 • Vize Sınavına Girmeyen Finale Girebilir mi ?

  Üniversitelerin sistemleri oldukça farklıdır. Lisede bir imtihan sizin yeterli not alıp dersi başarılı geçmenize yardımcı olurken üniversite için bu vaziyet geçerli olmayabilir. Not sistemlerine bağlı olarak vize imtihanına girmemeniz halinde finale girmiş olmanız sizin için bir şey dile getirmeyebilir. Üniversite için harf notu ehemmiyetlidir. Bir finalden 100 aldığınız vakit %40 etkileyen bir finale girdiğiniz de 40 alacağınız manası çıkmaktadır. Dersi veren öğretmen bu ders için DD isimi verilen mesul geçme notunuz 45 olarak belirlemiş ise imtihana girmenizin bir manası yoktur. Dersiniz FF gelecektir başka bir deyişle yine almanız gerekecektir. Bu vaziyette diğer derslere yönelerek elinizden geldiği kadar fazla dersinizi kurtarmanız en mantıklı metot olacaktır. Hangi dersi kurtarmanız gerektiğini kolay yüzdelik hesaplar ile hesaplayabilir ve en yüksek olasılıklara göre daha fazla çalışmayı seçebilirsiniz.

  Teknik olarak vize imtihanına girmeyen her talebenin final imtihanına girmeye hakkı vardır ancak vize imtihanına girmeyen bir talebenin final imtihanından yeterli notu alması her vakit.

 • Vize ve Final Sonuçları Nasıl Öğrenilir ?

  Vize sonuçları ve final sonuçları öğrenebilmeniz için her okul farklı bir sistem geliştirilmiştir. Genellikle tüm okullarda kullanılan 3 yöntem vardır.

  • Vize neticelerini ve final neticeleri talebe otomasyon sistemi sayesinde öğrenmeniz olasıdır. Üniversite tarafından size atanan numara ve şifre ile otomasyon sistemine giriş sağlamanız halinde izah eden vize sonuçları sistemde bulunur.
  • Sisteme giremiyorsanız talebe işleri sayesinde notunuzu öğrenmeniz olasıdır. İmtihanınızın izah ettiğini öğrendikten sonra talebe hizmetlerine gitmeniz halinde size ihtiyaç duyulan not bilgisi verilecektir.
  • Çok sık olmamakla beraber bir takım okullarda pano da imtihan neticesi izah ettiği görülmektedir. Öğretmenler öncelikle notlarını panoya asar ve bu sayede not vaziyetini talebeye duyurur bu üniversitelerde yer alan ilan panolarını izlemekte yarar vardır.