Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Aracı Nedir ?

Hakkımızda

Vücut kitle endeksi, vücut yüzey alanı, ideal kilo ve vücut kitle endeksinizi pratik şekilde öğrenmenizi sağlayan bir araçtır.

Kullanımı ise çok kolay!

Cinsiyet, boy ve kilo bilgilerinizi girdikten sonra hesapla butonuna basmanız halinde hesaplama işlemi başlatılacaktır.


Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Aracı

Hesaplamalar artık çok kolayVücut kitle endeksi, vücut yükü ve boy ölçülerinin belli bir matematik hesabı ile oranlanması sonucunda meydana gelen değerdir. Bu değer, sayının küçüklüğüne veya büyüklüğüne bağlı olarak şahısın az ya da çok kilolu olup olmadığını gösterir.

Vücut kitle endeksi hesaplanırken kilo kilogram cinsinden olarak alınırken, boy ise metre cinsinden alınır. Boyun metre cinsinden karesi ile kilo bölündüğü zaman meydana gelen değer sizin vücudunuz hakkında bilgi vermektedir.

Fazla kilolu kişilerin yüksek tansiyon, diyabet, inme, lipid metabolizması rahatsızlıkları, metabolik sendrom, kanser, uyku apnesi, alkolik olmayan karaciğer yağlanması ve benzeri bazı rahatsızlıklara yakalanma oranını artırır. Bunu engelleyebilmek için tıbbi tedavi, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri tavsiye edilmektedir. Yalnız kişiler kilo vermede her zaman başarılı olamayabilirler.


Sık Sorulan Sorular

  • Vücut Kitle Endeksi Nedir ?

    İnsanların kilo boy ve cinsiyetlerine göre hangi aşamada olduğunu bildirmek için hesaplanan vücut kitle endeksi kilonuzun zayıf, ideal, aşırı kilolu veya obez olup olmadığını su yüzüne çıkarıyor. Kısaca en uygun kilonuzu bulma yoludur. Sonuca göre önlem almanız gerekebilir.

  • Vücut Yüzey Alanı Nedir ve Nasıl Hesaplanır ?

    Boy ve kilo orantısına göre vücudun kapladığı toplam dış yüzey alanına denir.

    Aşağıdaki formülle hesaplanır.

    (Boy x Kilo / 3600)½